Урок по ИТ за 6 клас: Основни единици за измерване на информация

Предназначението на Операционната система (ОС) е да управлява компютъра по такъв начин, че да направи работата на потребителя колкото може по-лесна. Основните функции на ОС са:

управление на изпълнението на програми; управление на работата на запомнящите устройства (дисковете) и на устройствата за въвеждане (клавиатура, мишка) и извеждане (екран, принтер и др.) на данни. В уроците по информационни технологии (ИТ) през предишната година се запознахме подробно с графичния интерфейс на ОС, с помощта на който потребителят стартира и използва компютърните програми. В този и следващите уроци ще научим как е организирано съхраняването на данните в паметта на компютъра и върху запомнящите устройства, и какви са възможностите, които ОС предоставя на потребителя за работа с тези устройства. Представяне на данните в компютъра


Представяне на данните в компютъра

Представянето на данните в паметта на компютъра и на дисковите носители става по специфичен начин – с помощта само на две стойности, които се обозначават с цифрите 0 и 1. Затова наричаме такова представяне двоично. Всяка една от двоичните цифри, наричаме бит (bit). Думата произхожда от английското binary digit (двоична цифра). Това е най-малката единица за измерване на обема на данните. Когато се налага да представяме повече стойности, използваме последователности от битове. Например с последователности от 2 бита можем да представим 4 стойности (по две възможности – 0 или 1 – във всеки от двата бита). С последователности от 3 бита можем да представим 8 стойности и т.н. (Фиг. 1).

Най-малката дължина на последователност от битове, с която съвременните компю- три работят, е 8. Такива последователности например са 10011011 и 01000101. Последо-вателността от осем бита са нарича байт (byte) и това е основната единица за измерване наобема на данните. В един байт могат да се представят 256 различни стойности. Например целите неотрицателни числа от 0 до 255 или целите числа от –128 до 127.

Уроци по ИТ

Когато трябва да се представят повече стойности, тогава се използват последователности от по няколко байта. Така например, в последователност от 4 байта могат да се представят неотрицателните числа от 0 до 4294967296, или пък целите числа от –2147483648 до2147483647.

Мерни единици за обема на данните и устройствата

Файловете, в който съхраняваме интересуващите ни документи и програми, може да се окажат много големи – да съдържат стотици хиляди и даже милиони байтове. Затова, за означаване на размера на файловете са въведени мерни единици и за по-големите обеми от данни. До преди години имената на тези мерни единици бяха образувани по използван вмматематиката начин – килобайт (накратко КВ), мегабайт (MB), гигабайт (GB) и т.н. Този начин за именуване на мерки се използва от векове и има традиционен смисъл – с представката кило се означава мярка 1000 (103) пъти по-голяма, от тази към която е добавена. Например километър е 1000 метра, а килограм – 1000 грама. С представката мега се означава мярка 1000000 (106) пъти по-голяма, от тази, към която е добавена, а с гига – 1000000000 (109) и т.н. При това наименуване се използват степени на числото 10, като степените за отделните мерки се вземат през 3.

Всъщност, в информатиката и информационните технологии представките кило-, мегагига- и т.н. се използваха по различен от традиционния начин и това водеше до неясноти и недоразумения. Например, с 1 КБ се означаваше обем не от 1000 = 103, а от 1024 = 210 байта, с 1 МБ – обем не от 1000000 = 106, а от 1048576 = 220 байта, и т.н.


За да се избегне това недоразумение световните организации, които се занимават с различните мерки, въведоха нов стандарт за означаване на обемите от памет. Запазиха величините, които бяха станали стандартни за информатиката и технологиите, а замениха неправилно използваните наименования с нови – кибибайт (kibibyte, накратко KiB) вместо килобайт за означаване на обема от 1024 = 210 байта, мебибайт (mebibyte, накратко MiB) за означаване на обема от 1048576 = 220 байта, гибибайт (gibibyte, накратко GiB), тебибайт (tebibyte, накратко TiB) и т.н. Количеството байтове, съответни на всяка една от тези мерки, са дадени в таблицата на Фиг. 2. При това наименуване се използват степени на числото 2, като степените за отделните мерки се вземат през 10.

 


Уроци по ИТ
Новите наименования на мерките за обема на данните все още не са добили необходима-
та популярност. Затова на много места, на които се срещат обеми на данни, продължават да
се употребяват старите наименования. Много е важно да се знае, че дори когато са употре-
бени старите наименования, съответните обеми са измерени в степени на числото 2, а не на
числото 10.

Примери за използване на мерните единици

Важна характеристика на всяка компютърна конфигурация е обемът на оперативната памет, с която е оборудвана конфигурацията, защото там се разполагат основните части на ОС и програмите, които потребителят изпълнява. Затова, колкото по-голям е обемът на паметта на компютъра, толкова по-мощна ОС може да му се инсталира. Обемът на оперативната памет на съвременните компютри се измерва в гибибайтове, като обичайните размери на ОПса 4-10 GiB. За разполагането на ОС Windows 7, например, са необходими около 1,5-2 GiB. Затова компютърът, на който ще работи тя, би трябвало да е с поне 4-6 GiВ, за да остане място за зареждане на изпълняваните големи приложни програми и данните им.
За да проверите колко е обемът на оперативната памет на компютъра, на който работи те, трябва да намерите в менюто Start бутона Control Panel (панелът за настройки и управление на ОС) и от него да изберете System. В едноименната секция на отворилия се прозорец (виж Фиг. 3) е посочен обемът на инсталираната ОП. В примера от фигурата този обем е 4 GiB (макар че е изписан като 4GB).
Друг случай на често използване на мерните единици при работа с компютър, е следенето на обема на отделните файлове. Както се вижда на Фиг. 4, размерът на всеки файл (измерен в KiB, но означен по старому с КВ), е показан в колоната Size на изгледа Details (избира се от менюто Change your view ). Така размерът на файла screenshot1 е 115 KiB, а на файла screenshot2 – 95 KiB.

Урок по ИТ за 5 клас

Уроци по ИТ
Уроци по ИТ
Уроци по ИТ

Урок по ИТ 5 клас: Носители на информация и устройства за достъп до носители на информация

Уроци по ИТ
Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.